Obezite için hangi yaşlar riskli?

  • Ana Sayfa
  • Obezite için hangi yaşlar riskli?
Obezite için hangi yaşlar riskli?
Türkiye'de obezite sıklığı yüzde 22,3. Obezite oranı kentsel ve kırsal yaşamda farklılık gösteriyor.Abone ol

Akdeniz Üniversite'si Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr.Hakan Erengin çağın hastalığı olarak nitelendirilen obezitenin hem dünyada hem de ülkemizde bir Хлеборезка halk sorunu olduğunu söyledi.

Erengin "Türkiye Nüfus Sağlığı Araştırması'na" göre doğurganlık çağındaki Türk kadınının yüzde 34,3'ünün fazla kilolu,yüzde 22,3'ünün ise obez olduğu belirtildi.Bu oranın her yık artış gösterdiğini söyleyen Erengin "bu oran 1998 yılında yüzde 18,8 olarak belirlenmişti" dedi.

Erengin ulusal çapta yapılan araştırmalarda Türkiye'de obezite sıklığının yüzde 22,3 olduğunu söyledi."Türkiye'de obezite en fazla yüzde 25 oranla İç Anadolu bçlgesinde görülüyor.Yaş gruplarında ise en riskli yaşlar 55-59 yaş aralığı" dedi.

Kentlerde yaşayanlar kırsal alanlarda yaşayanlara oranla obezlikte daha fazla risk altında bulunuyorlar.Kentlerde yaşayanlarda yüzde 23,8 kırsal alanda yaşayanlarda yüzde 19,6 oranında obezlik görülüyor.Okur-yazar olmayanlarda obezlik oranı yüzde 33,4 yüksek eğitimlilerde ise yüzde 10.Kategori : SAĞLIK