215 bin işçi için daimi kadro yolda

  • Ana Sayfa
  • 215 bin işçi için daimi kadro yolda
215 bin işçi için daimi kadro yolda
Kamuda çalışan yaklaşık 215 bin işçinin daimi kadroya alınmasına ilişkin yasa tasarısı 29 Ocak'ta imzaya sunulacakAbone ol

Son değerlendirilmesi yapılan yasa tasarısına göre kamu,kurum,kuruluş ve idarelerinde 6 ay ve daha fazla süreyle çalışan geçici iş çiler daimi kadroya ya da sözleşmeli personel statüsüne geçilecek.

Mevsimlik ve kampanya işçileri ile orman yangınıyla mücadelede ve belediye şirketlerinde çalışan geçici işçiler ise kapsam dışında tutulacak.

Geçici işçi,sözleşmeli statüye geçirilme talebini veya mevcut statüsünde çalışmaya devam etmesine ilişkin tercihini 15 gün içinde yazılı olark ilgili idare,kurum veya kuruluşa bildirecek.

Sözleşmeli personel pozisyonlarına geçmeyi kabul etmeyenler,vizesi yapılacak geçici iş pozisyonlarında çalışmayı sürdürecek.

Düzenlemeden etkilenecek sendikaların tasarıya eleştirileri ise sürüyor.Tez-Koop İş,Belediye-İş ve Petrol-İş sözleşmeli personel statüsünün işçi olarak çalışanların kazanımlarını ortadan kaldıracağını savunuyor.Kategori : EKONOMİ